خمکاری Z

خمکاری Z

 • امروزه روش های بسیاری در صنعت برای خمکاری و شکل دهی به فلز دلخواه وجود دارد. از این روش ها می توان به نورد اشاره کرد. یکی از بهترین این روش های خمکاری، خمکاری Z می باشد که استفاده ی فراوانی در صنعت دارد. در این مقاله سعی داریم در مورد این روش صحبت کرده و روش های مختلف آن را شرح دهیم. با ما همراه باشید.

  خمکاری Z چیست

  خمکاری به شکل زیگزاگ را خمکاری Z می نامند. محدوده استاندارد این فرآیند برابر فرمول زیر است.

  ارتفاع خمکاری Z > آپوتم شیار V + ضخامت

  حداقل اندازه پردازش، توسط مدل مورد استفاده محدود می شود. در حالی که حداکثر اندازه پردازش توسط شکل جدول ماشین تعیین می شود.

  خمکاری Z
  خمکاری Z و انواع مختلف آن

  فرآیند خم Z

  اولین مرحله پردازش برای تشکیل یک خمکاری L است. سمت افقی خمکاری L را خم کنید تا خمکاری Z تشکیل شود یا سمت عمودی خمکاری L را خم کنید تا خمکاری Z را تشکیل دهید.

  اصول قرار دادن قطعه کار برای خمکاری  Z

  این روش به طور کلی شبیه به خمکاری L است. همچنین این روش خمکاری بسیار راحت بوده و از ثبات خوبی برخوردار است.در هنگام ایجاد خم دوم، قطعه کار موازی قالب پایینی است.

  نکات قابل توجه در خمکاری Z

  • زاویه خمکاری L باید تا حد امکان دقیق باشد. بازه تغییرات این خم معمولاً از 89.5 درجه تا 90 درجه متغیر است.
  • گیج پشتی باید طوری تنظیم شود که از تغییر شکل قطعه کار جلوگیری شود.

  روش های پردازش عمومی خم Z

  پروسه خمکاری طبق تصویر زیر باید ابتدا خم 1 و سپس خم 2 انجام شود. ابتدا باید تلاش کنید یک خمکاری L ایجاد کنید. سپس برای تشکیل خمکاری Z  اقدام نمایید. (اگر پروسه خمکاری با میز کار دستگاه تداخل دارد، ابتدا عدد 1 را خم کنید تا یک زاویه بزرگ ایجاد شود، سپس عدد 2 را خم کنید و سپس عدد 1 را فشار دهید)

  زاویه در خم
  روش های پردازش عمومی خمکاری Z

  استفاده از دو زاویه حاد برای ایجاد خم Z

  ابتدا به یک زاویه راست خم شوید، سپس 2 را وارد کنید و سپس 1 را وارد کنید.

  زاویه در خم
  زاویه ها در خمکاری Z

  1) در صورت برخورد، ابتدا عدد 1 را خم کنید تا زاویه بزرگی تشکیل شود، سپس عدد 2 را خم کرده و سپس عدد 1 را فشار دهید.

  2) در صورت عدم برخورد، طبق روش کلی پردازش این خمکاری ابتدا 1 و سپس 2 خم کنید.

  روش پردازش ویژه خمکاری Z

  • پردازش غیر متمرکز قالب پایین تر
  • پردازش شیار V کوچک
  • خم کردن برای تشکیل یک زاویه بزرگ، سپس فشار دادن
  •  قالب پایینی قابل آسیاب را انتخاب کنید

  سایر روش های خمکاری Z

  • فرآیند با قالب افست
  • فرآیند با قالب قابل تبدیل

  جدول تناژ خمش ورق فلزی

  یکی از نکاتی که لازم است بدانید این است که در همه ابزارهایی که همزمان دو خم ایجاد می کنند (مانند خم کردن Z) تناژ مورد نیاز برای خم کردن قطعه بسته به ضخامت و نوع ماده به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. می توانید آن را در جدول زیر مشاهده کنید:

  دستگاه خم
  تناژ خمش ورق فلزی

  متد های خمکاری شکل Z

  روش سنتی

  این روش شامل خم کردن قطعه با پانچ استاندارد پرس بریک قالب و سپس چرخاندن آن برای خم شدن طرف دیگر است. مزیت این است که سرمایه گذاری بر روی ابزار وجود ندارد، اما دو ایراد نیز به همراه دارد. اولاً این یک فرآیند کند است و دوم فاصله بین خم ها (و بنابراین اندازه داخلی “Z”) با عرض قالب تعریف می شود که معمولاً بسیار بزرگ است.

  ابزار “نیمه استاندارد” 40.ZP+40.ZD

  با این روش خمکاری تسریع پیدا می کند، زیرا هر دو خم را همزمان ایجاد می کنیم. روش “نیمه استاندارد” به ما اجازه می دهد تا قالب های داخلی را تغییر دهیم و بسته به هر قطعه، اندازه های مختلفی از “Z” بسازیم. تنها ایراد این است که قالب ها از پیش تعریف شد و می توانیم تغییرات کوچکی در اندازه نهایی داشته باشیم. زیرا آنها برای اندازه گیری «Z» مورد نیاز ساخته نشده اند.

  خم کاری
  متد های خمکاری Z

  حالت ابزار ویژه 30.05

  هر دو خم ورق فلزی در یک فرود پرس ایجاد می شود. این روش قابل اعتمادترین است. زیرا کاملاً مطابق با مشخصات مشتری ساخته شداست و به ما امکان می دهد قبل از اتمام کار، ورق فلز مشتری را آزمایش کنیم. این روش به ما قابلیت اطمینان صد در صد داد و بدیهی است که با ایجاد هم زمان هر دو خم، بهره وری افزایش پیدا می کند. البته این متد بالاترین هزینه را دارا است. زیرا ساخت آن کاملاً خاص و اندازه گیری شد است. بدیهی است که زمان تحویل آن طولانی تر است.

  سخن آخر

  خمکاری به شکل Z یکی از روش های پر استفاده در صنعت است که امروزه در بسیاری موارد استفاده می شود. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. آیا اطلاعاتی در مورد این روش خمکاری دارید؟ دانش خود را با ما در میان بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *