ورق گالوانیزه چیست؟

ورق گالوانیزه چیست؟

 • ورق های گالوانیزه، برای استفاده در فضاهای باز بسیار ایده آل و مناسب است. زیرا ورق گالوانیزه با اکسید روی(زینک) برای محافظت بیشتر و جلوگیری از زنگ زدگی قبل از استفاده پوشید می شود. ورق های گالوانیزه ای که دارای پوشش اکسید روی(زینک) هستند نسبت به ورقه هایی که از این پوشش برای آن ها استفاده نشده است، زمان بسیار بیشتری را در برابر زنگ زدگی مقاومت خواهند کرد. فرآیند مقرون از آنجایی که ورق های گالوانیزه به تعمیر و نگه داری نیازی ندارد، بسیار مقرون به صرفه بوده و در بسیاری از صنایع از آن استفاده می کنند.

  ورق گالوانیزه چیست؟
  همه چیز در مورد ورق گالوانیزه

  درباره ورق های گالوانیزه

  به طور معمول سازندگان برای ایجاد پوشش محافظ، روی(زینک) را به حالت مذاب درآورده و فولاد را در آن فرو می برند. روی(زینک) در حالت مذاب مانند هر آلیاژ دیگری به فولاد می ‌چسبد. این باعث می شود روی(زینک) چیزی بیش از یک پوشش محافظ باشد زیرا بخشی از ترکیب شیمیایی فولاد می شود.

  از داخل ممکن است فولاد و از بیرون ممکن است روی(زینک) بنظر برسد، اما در این بین مخلوط های گرادیان فولاد و روی(زینک) هستند که خواص هر دو فلز را با هم ترکیب می کنند. گالوانیزه گرم رایج ترین و بهترین شکل گالوانیزه کردن است. شما همچنین می توانید روی(زینک) را روی فولاد اسپری کنید، اما این روش لایه ضعیف تری از روی(زینک) ایجاد می کند که مقاومت بسیار کمتری دارد.

  ویژگی های محصولات فولادی گالوانیزه شد

  محصولات رایج فولاد گالوانیزه، شامل لوله فولادی گالوانیزه و ورق و صفحه فولادی گالوانیزه شد است.

  لوله فولادی گالوانیزه:

  کاربردهای معمول لوله های فولادی گالوانیزه شامل اهداف ساخت و ساز عمومی، پروژه های معماری در فضای باز، و قطعات و تجهیزات برای انواع ماشین آلات است.

  ورق و صفحه گالوانیزه:

  به راحتی ساخت و قابل جوش است. ورق و صفحه گالوانیزه اغلب برای پانل های ساختمانی، سقف ها و وسایل روشنایی استفاده می شود.

  ویژگی های ورق گالوانیزه
  معرفی ویژگی های ورق گالوانیزه

  اسپنگل روی فولاد گالوانیزه

  به عنوان یک پوشش زیبایی شناختی، اسپنگل در فولاد گالوانیزه ظاهری به شکل گل یا دانه برف مشاهده می شود. ظاهر کریستالی با فرآیند گالوانیزه شدن گرم شکل می گیرد که در آن ورق فولادی به داخل روی(زینک) مذاب فرو می رود.

  سپس ورق فلز بر روی سطوحی خنک می شود که روی(زینک) مایع، خود را در ظاهر اسپنگل قرار می دهد. عناصر آلیاژی متفاوت در اندازه و ظاهر اسپنگل نقش دارند. فرآیند انجماد اسپنگل شامل انجماد اتم‌های روی(زینک) جداگانه به دانه است و در نتیجه پوشش کریستالی را تشکیل می‌ دهد. عناصر آلیاژی رایجی که اسپنگل تولید می کنند عبارتند از آلومینیوم، سرب، قلع و مس.

  انواع متداول اسپنگل گالوانیزه عبارتند از:

  بدون اسپنگل:

  ورق فولادی با روکش روی(زینک) که با چشم غیرمسلح قابل رویت نیست. همچنین به عنوان آبکاری بدون روی(زینک) شناخته می شود.

  اسپنگل به حداقل رسیده است:

  الگوی اسپنگل در چشم قابل مشاهده نیست. قطر هر اسپنگل کمتر از 2 میلی متر است.

  اسپنگل معمولی:

  اسپنگ قابل رویت با قطرهای حداقل 3 تا 12 میلی متر.

  اسپنگل بزرگ:

  قطر اسپنگل بیش از 15 میلی متر.

  مزیت های فولاد گالوانیزه

  مقاومت در برابر زنگ زدگی:

  آهن موجود در فولاد به طور باورنکردنی مستعد زنگ زدگی است، اما روی(زینک) به عنوان یک لایه محافظ بین رطوبت، اکسیژن و فولاد عمل می کند.

  بازرسی آسان:

  تشخیص اینکه یک پوشش گالوانیزه چقدر قوی است، فقط با نگاه کردن به آن کار ساده ای است. تست هایی وجود دارد که می تواند به شما بگوید ضخامت روی چقدر است.

  Sacrificial Anode:

  این تضمین می کند که هر فولاد آسیب دید توسط پوشش روی اطراف محافظت می شود. مهم نیست که بخش فولادی کاملاً در معرض دید قرار گرفت باشد. روی همچنان ابتدا خورده می شود.

  عمر طولانی تر:

  با گالوانیزه کردن، انتظار می رود که یک قطعه فولاد صنعتی در محیط های متوسط بیش از 50 سال دوام بیاورد و با قرار گرفتن در معرض شدید آب بیش از 20 سال عمر کند و به تعمیر نیازی ندارد.

  مزایای ورق گالوانیزه
  مزایای ورق گالوانیزه چیست؟

  معایب

  غوطه ور کردن برخی اقلام غیر عملی است:

  برخی از قطعات فولادی آنقدر ریز یا بزرگ هستند که نمی توان آنها را گرم کرد و گالوانیزه کردن آنها با روش های دیگر منطقی نیست.

  روی می تواند معتدل باشد:

  مهم است که زمان کافی را صرف کنید تا فولاد گالوانیزه خنک شود و در آن ته نشین شود تا روی از بین نرود. اگر روی به فولاد متصل نباشد، گالوانیزه تقریباً به آن اندازه مؤثر نیست. ضخامت پوشش مناسب باید اعمال شود.

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۳ رای
  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *