دستگاه نورد پروفیل

نگاهی به دستگاه نورد پروفیل

 • دستگاه خم کن پروفیل (که به آن دستگاه نورد پروفیل نیز گفته می شود) دستگاهی است که انواع پروفیل های فلزی را بر اساس اصل دایره سه نقطه ای، خم سرد می کند. این روش می تواند پروفیل ها را به صورت گرد، قوس، مارپیچ و سایر قطعات کار فر کند. دستگاه خم کن پروفیل دستگاهی ایده آل برای پیش خمش و خمش پروفیل فلزی است. این روش خمکاری به طور گسترده ای در صنایع نفت، شیمیایی، کشتی سازی، نیروگاه های آبی، سازه های فلزی و ماشین آلات استفاده می شود.

  دستگاه های خم کن پروفیل 3 رول و 4 رول

  دستگاه های خم کن پروفیل در مدل های 3 رول یا 4 رول عرضه می شوند. 4 رول دارای یک غلتک فشار بیشتر نسبت به دستگاه 3 رول است. این موضوع می تواند پروفیل را بیشتر زیر غلتک بالایی گیره دهد و دقت خمش را بهبود بخشد. (زمانی که دقت قالب خمشی دستگاه های سه رول بسیار بالا باشد، ماشین های رول نیز مزیت منحصربه فرد خود را از دست خواهند داد، اما عملکرد اپراتور را دشوارتر می کند. در حالی که توانایی خمش همان مدل را کاهش می دهد.)

  دستگاه نورد پروفیل چیست؟
  دستگاه نورد پروفیل چیست؟

  در حالی که دستگاه چهار رول خمیدگی سریع و دقیق ایجاد می کنند،. دستگاه سه رول برای سازندگانی که با طیف وسیعی از انواع مواد کار می کنند ایده آل هستند.

  نحوه کار دستگاه نورد پروفیل

  تغییر موقعیت نسبی قطعه کار (از طریق حرکت به سمت بالا و پایین محور غلتکی بالایی یا محور غلتکی پایین و بالایی) و فشار ایجاد شد در طول حرکت چرخشی در جهت عمود بر خود پروفیل، باعث می شود که پروفیل تغییر شکل دهد (لایه بیرونی پروفیل دچار تغییر شکل می شود) و الیاف کشید می شوند. الیاف داخلی منقبض می شوند تا تغییر شکل خمشی ایجاد کند. فیبر میانی تغییر نمی کند، و قطعه کار با شکل از پیش تعیین شد در دمای اتاق به دست می آید (به این روش خم شدن سرد می گویند).

  انواع خمکاری پروفیل

  خمش متقارن

  به سه غلتک به شکل متقارن (هرمی شکل) در حین خمش اشاره دارد. غلتک بالایی یا دو غلتک پایینی در یک موقعیت نسبی متقارن در مرکز می چرخند تا به پروفیل فشار وارد کنند تا تغییر شکل ایجاد شود.

  معایب: امکان خم شدن پروفیل از قبل وجود ندارد. در انتهای قطعه کار پس از خم شدن لبه های مستقیم بزرگتری وجود دارد که باعث ضایعات می شود.

  دستگاه نورد پروفیل و درباره آن
  دستگاه نورد پروفیل و درباره آن

  خمش نامتقارن

  به شکل نامتقارن سه غلتک در حین خمش اشاره دارد. غلتک بالایی و دو غلتک پایینی به صورت عمودی در موقعیت های مرکزی نامتقارن حرکت می کنند. غلتک بالایی یا دو غلتک پایینی برای اعمال فشار بر روی پروفیل می چرخند. انتهای پروفیل می تواند از قبل خم شود.

  پروفیل ها شامل زاویه، میله مسطح، میله گرد، میله مربع، لوله گرد، لوله مربع، کانال، تیر، سه راهی و غیره می باشد.

  ویژگی های دستگاه نورد پروفیل
  ویژگی های دستگاه نورد پروفیل

  سخن آخر

  امیدوارم مقاله بالا برای شما مفید بوده و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار داد باشد. گروه تولیدی صنعتی اسدی نیا، در راستای بهبود کیفیت و رضایت مشتری از شما خواهشمند است نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  1 پاسخ

   تعقیب

   1. […] رسیدن به شکل دلخواه وجود دارد. از این روش ها می توان به نورد اشاره کرد. یکی از بهترین این روش های خمکاری، خمکاری Z می […]

   دیدگاه خود را ثبت کنید

   تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
   در گفتگو ها شرکت کنید.

   دیدگاهتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *