غلتک نورد پروفیل

غلتک نورد پروفیل

 • در این مقاله قصد داریم که در کنار هم با غلتک نورد پروفیل و نحوه کار آن آشنا شویم. دنیا پر از سازه های زیبا و شکل داد شد است. این سازه ها ما را احاطه می کنند و زیبایی ایجاد می کنند و هم به طور طبیعی در صنایع مختلف دخیل هستند. به عنوان مثال در صنعت حمل و نقل از این سازه ها استفاده می شود.

  شکل‌ها و قوس‌ها نتایج فرآیند نورد هستند. نورد پروسه ای است که در آن شعاع یا قطر مورد نظر با فشار مناسب توسط غلتک روی پروفیل ایجاد می‌شود. این کار منحنی ای با سطح صاف و بدون اتصالات یا موارد مشابه ایجاد می کند و بنابراین برای ایجاد جوش برای دستیابی به زوایای مناسب نیاز به جوشکاری نمی باشد و هزینه آن نیز کم تر است و خروجی کارآمدتری ایجاد می کند.

  غلتک نورد پروفیل، هسته دستگاه نورد پروفیل

  غلتک پروفیل یک جزء مرکزی برای نورد پروفیل است. این اجزاء قابل تعویض هستند. به طوری که طیف گسترده ای از انواع پروفیل را می توان در دستگاه نورد پروفیل پردازش کرد.

  چالش خم شدن پروفیل

  پروفیل ها دارای طولی بلند  با سطح مقطع ثابت هستند. آنها به صورت پروفیل باز، بست یا جامد تولید می شوند. پروفیل های باز نوارهای مسطح، پروفیل های L، پروفیل های U، پروفیل های  C یا تیرهای دوتایی T هستند. پروفیل های بست پروفیل های گرد، مستطیلی، مربعی یا خاص هستند. وجه مشترک آنها توخالی بودن آنها در داخل است.

  با پروفیل های باز یا بسته، خم شدن یک چالش خاص است. اگر فشار روی قیمتی که زیر فرآیند نورد پروفیل است کنترل نشود، امکان خرابی قطعه وجود دارد. به منظور تولید پروفیل های گرد یا پیچیده با کیفیت ثابت، طراحی خاصی مورد نیاز است که به طور قابل اعتمادی از آسیب و خرابی در طول فرآیند نورد پروفیل جلوگیری کند. این طراحی خاص در دستگاه های خم پروفیل و غلتک آن ها پیاده سازی شد است.

  غلتک نورد پروفیل
  غلتک نورد پروفیل، هسته دستگاه نورد پروفیل

  ویژگی های خاص غلتک نورد پروفیل

  غلتک های پروفیل بدنه های فولادی جامد و دقیقی هستند که سطوح سخت شد دارند. آنها برای حداکثر مقاومت در برابر فشار طراحی شدند. این امر ضروری است زیرا تنش های نقطه ای که در حین خم شدن ایجاد می شود می تواند بسیار زیاد باشد. قابلیت چرخش غلتک پروفیل تضمین می کند که در طول فرآیند خمش هیچ اصطکاک ایجاد نمی کند. علاوه بر این، غلتک پروفیل قابل چرخش مواد با طول بالا را در طول فرآیند نورد پروفیل قابل حرکت نگه می دارد. این امکان تولید شعاع هایی با هر اندازه ای را فراهم می کند. ترکیب سطح سخت شد، ساخت دقیق و قابلیت چرخش با هم تضمین می کند که پروفیل در طول فرآیند خمش آسیب نبیند.

  یک رول پروفیل همیشه دقیقاً شکل منفی هندسه مقطع ماده طولانی را دارد که باید پردازش شود. این بدان معنی است که خطوط غلتک و پروفیل دقیقاً با هم مطابقت دارند. این امر بارهای نقطه پایین و توزیع بهینه تنش خمشی را تضمین می کند.

  قبل از فرآیند نورد پروفیل، غلتک باید همیشه از نظر تمیزی و وضعیت بررسی شود. گرد و غبار، فرزها یا شیارها در غلتک، ناگزیر به پروفیلی که قرار است ماشین کاری شود منتقل می شود. در این صورت آسیب اجتناب ناپذیر است.

  نحوه عملکرد غلتک نورد پروفیل

  غلتک های پروفیل اجزای ماشین های خم کن سه غلتکی هستند. آنها در یک مثلث مرتب شدند. غلتک های بیرونی سفت و سخت هستند. غلتک وسط را می توان بین دو غلتک بیرونی پایین آورد. در طول فرآیند خم شدن، غلتک میانی پایین و پایین تر حرکت می کند. پروفیل را می توان به صورت خطی از طریق دستگاه خم کن در طول فرآیند خمش کشید. این امر شعاع خمشی بسیار بزرگی را تولید می کند. یک روند خمشی آهسته و تدریجی نتیجه تمیز را تضمین می کند.

  غلتک نورد پروفیل
  نحوه عملکرد غلتک نورد پروفیل

  جمع بندی:

  نورد پروفیل یکی از پرکاربرد ترین روش های خمکاری در صنعت امروز است. امروزه بسیاری از سازه ها بدین شکل ساخت می شوند. این پروسه بوسیله ی غلتک دستگاه انجام می شود که نقش بسزایی در این پروسه دارد. در این مقاله سعی کردیم توضیحاتی در مورد غلتک نورد پروفیل که یکی از مهم ترین اجزای ماشین این روش خمکاری پروفیل است ارائه دهیم و اهمیت غلتک را شرح دهیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفیده بوده باشد. نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  1 پاسخ

  تعقیب

  1. […] مدل های 3 رول یا 4 رول عرضه می شوند. دستگاه 4 رول دارای یک غلتک فشار بیشتر نسبت به دستگاه 3 رول است. این موضوع می تواند […]

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *