مخازن نگهداری مواد شیمیایی صنعتی

مخازن نگهداری مواد شیمیایی صنعتی

 • مخازن نگهداری مواد شیمیایی صنعتی برای ذخیره کود، پروپان، گاز طبیعی مایع، فرآورده های نفتی (بنزین، گازوئیل)، نفت خام و سایر مواد شیمیایی استفاده می شود. مخزن مواد شیمیایی صنعتی در اشکال و اندازه های مختلف موجود می باشد. این مخازن ذخیره سازی برای اختلاط، پردازش، ذخیره استاتیک و حمل و نقل محصولات شیمیایی نهایی و همچنین مواد خام استفاده می شود.

  مخازن فولاد ضد زنگ
  ساخت و تولید انواع مخازن فولاد ضد زنگ

  انواع مخازن نگهداری مواد شیمیایی صنعتی

  سه نوع اصلی از مخازن نگهداری مواد شیمیایی صنعتی موجود است:

  • مخازن فولاد ضد زنگ
  • مخازن پلی اتیلن
  • مخازن فایبرگلاس (FRP).

  مخازن ذخیره سازی فولاد ضد زنگ موثر و بادوام هستند. با این حال، آنها برای بسیاری از اسیدها مناسب نیستند و همچنین گران ترین گزینه هستند.

  مخازن فایبرگلاس برای برخی کاربردها مناسب هستند. با این حال، آن ها دارای درزهایی هستند که ممکن است نشت کنند. لذا نیاز به تعمیر و نگهداری بیشتری دارند و بیشتر در معرض خطاهای انسانی هستند. زیرا مستعد ابتلا به برخی مواد شیمیایی مانند اسید هیدروفلوروسیلیک هستند. اسید هیدروفلوروسیلیک ماده ای شیمیایی است که شیشه (جزء ساختاری FRP) را حکاکی می کند.

  مخازن ذخیره سازی پلی اتیلن به صورت پلی اتیلن به صورت کراس لینک و همچنین پلی اتیلن خطی عرضه می شوند. این مواد همه کاره ترین مخازن ذخیره سازی صنعتی را در بازار می سازند.

  مخزن پلی اتیلن
  ساخت و تولdد انواع مخازن پلی اتیلن

  ماده شیمیایی را که باید ذخیره شود در نظر بگیرید

  هنگام برنامه ریزی یک واحد مخزن ذخیره مواد شیمیایی صنعتی، مهم ترین عاملی که ابتدا باید در نظر گرفت شود، ماده شیمیایی است که باید ذخیر شود. یکی از باور های رایج غلط این است که اگر یک مخزن ذخیره بتواند آب را نگه دارد، می تواند یک ماده شیمیایی را نیز در خود نگه دارد. مخزن ذخیره آب ممکن است یک ماده شیمیایی را برای مدتی نگه دارد. به یاد داشته باشید که مخزن به طور خاص برای ذخیره مواد شیمیایی طراحی نشده است. عوامل متعددی ممکن است مخزن را تخریب کرده و باعث نشتی شود و منجر به خطرات دیگری شود.

  خوشبختانه، میتوانید در مخازن ذخیره سازی صنعتی پلی اتیلن، هر نوع ماده شیمیایی را که می خواهید ذخیره کنید. مخازن نگهداری مواد شیمیایی پلی اتیلن مقرون به صرفه، محکم و قوی هستند. مخازن ذخیره پلی اتیلن در قالبی ساخته می شوند که احتمال خطای انسانی را رد می کند. این مخازن در گزینه های مختلفی موجود هستند. که به محافظت از محیط ذخیره سازی، مواد شیمیایی و کارکنان شما کمک می کند. انواع اصلی مواد پلی اتیلن مورد استفاده برای مخازن ذخیره مواد شیمیایی عبارتند از پلی اتیلن خطی و پلی اتیلن متقاطع (XLPE).

  نگرانی های ایمنی برای مخازن مواد شیمیایی

  مخزن شیمیایی خراب یا آسیب دید می تواند منجر به آسیب جدی به اموال و آلودگی محیطی شود. اگر مخازن ذخیره مواد شیمیایی نشت کنند و مواد شیمیایی ذخیره شده به رودخانه ها و دریاچه ها سرازیر شوند، آب های زیرزمینی و آب آشامیدنی را آلوده کنند یا آتش بگیرند. آتش سوزی شیمیایی می تواند منجر به آلودگی آب و خاک و همچنین تهدیدی برای سلامت انسان شود.

  خرابی مخازن ذخیره مواد شیمیایی ممکن است به دلیل فرسودگی، خوردگی، ایرادات ساختمانی، نگهداری ضعیف، نشت در حین انتقال، پر شدن بیش از حد، و عدم وجود یا عدم نگهداری نامناسب برای نشتی رخ دهد.

  نگرانی های ایمنی برای مخزن مواد شیمیایی
  نگرانی های ایمنی برای مخزن مواد شیمیایی

  سخن آخر

  گروه تولیدی صنعتی اسدی نیا، در این مقاله به توضیح در مورد مخازن نگهداری مواد شیمیایی پرداخت تا سوالات شما در مورد انواع مخازن نگهداری مواد شیمیایی را تا حد ممکن برطرف نماید.

  امیدواریم از خواندم این مقاله لذت برد باشید.

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۳ رای
  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *