برشکاری لیزر اراک-کارگاه تولیدی صنعتی اسدی نیا

برش لیزر اراک

تولیدی صنعتی اسدی نیا برش لیزر در اراک را بر اساس تقاضا برای نیازهای تولید شما و توسط دستگاه های مجهز و پرسنلی متخصص و از طریق یک راه حل مقرون به صرفه به شما عزیزان خدمات ارائه می دهد. ما می‌توانیم نیازهای شما را برآورده کنیم، خواه تولید تک نمونه، تولید با حجم کم، تولید دسته‌ای یا تولید با حجم بالا باشد.

خدمات برشکاری لیزری اراک

تولیدی صنعتی اسدی نیا خدمات برش لیزری فلزات با کیفیت بالا را ارائه می دهد. خدمات برش لیزری فلزات ما از انواع مواد فلزی، از جمله: فولاد، فولاد ضد زنگ، فولاد ابزار، فولاد فنری، آلومینیوم و هرگونه ورق آهن پشتیبانی می کند. دستگاه های برش لیزر ما از لیزرهای فیبر و لیزر CO2 استفاده می کنند و می توانند تا 20mm  از مواد فلزی را برش دهند. تولیدی صنعتی اسدی نیا خدمات برش لیزری در اراک را ارائه می دهد.

برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

لیست مواد برش لیزر

برای لیستی از مواد فلزی پشتیبانی شده توسط خدمات برش لیزر اراک به زیر مراجعه کنید.

جایگزین های برش لیزری

جایگزین های برش لیزری برای برش های ورق شامل خدمات برش واترجت و خدمات برش پلاسما و cnc و گیوتین است. برش لیزری محدودیت هایی در ضخامت مواد برش داده شده دارد. برش لیزری می تواند تا 20mm از مواد را برش دهد. برای مواد با ضخامت بیشتر از 20mm ، از خدمات برش واترجت یا برش پلاسما استفاده می شود.

انواع برش لیزر ، موجود در تولیدی صنعتی اسدی نیا

رایج ترین نوع برش لیزری به دلیل بازده انرژی نسبتاً بالا و نسبت توان خروجی بالا است. برای برش، خسته کننده و حکاکی مناسب است.

لیزرهای Nd انرژی بالایی دارند و برای سوراخ کردن و جوشکاری استفاده می شوند.

یکی از معایب لیزرهای Nd راندمان کم تکرار آن است.

لیزرهای Nd:Yag لیزرهایی با قدرت بالا هستند و برای برش مواد ضخیم مناسب هستند. لیزر Nd:Yag را می توان برای حفاری، جوشکاری و حکاکی استفاده کرد.

یکی از معایب لیزرهای Nd:Yag این است که کارکرد آنها گرانتر است.

برش های لیزری می توانند بسیاری از مواد را با دقت بالا برش دهند و برای تهیه الگوهای مسطح یا مواد خالی مناسب هستند.

طیف مواد موجود، هزینه کم در هر واحد و سرعت تولید، برش لیزری را به گزینه ای عالی برای نمونه سازی تبدیل می کند.

برش با فرمت بزرگ، گزینه های گسترده مواد و توان عملیاتی بالا، برش لیزری را به یک فناوری مطلوب برای قطعات مصرفی نهایی تبدیل کرده است.

مزایای برش لیزر اراک

برش لیزری قطعات بسیار بادوام را تولید می کند که هم برای نمونه های اولیه کاربردی و هم برای تولید نهایی مناسب هستند.

تمام قطعات ورق فلزی بر اساس تقاضا و با هزینه راه اندازی کمتر در مقایسه با سایر فرآیندهای تولید ساخته می شوند. بسته به نیاز خود، به اندازه یک نمونه اولیه تا 10000 قطعه تولیدی سفارش دهید.

از بین مواد مختلف در طیف وسیعی از مقاومت، رسانایی، وزن و مقاومت در برابر خوردگی انتخاب کنید.

تولیدی صنعتی اسدی نیا با ترکیب جدیدترین برش، خم کردن و پانچ کردن با فناوری های خودکار، قیمت ورق های فوری را ارائه می دهد که اغلب می توانند در همان هفته ارسال شوند.

راهنمای طراحی: برش لیزری و ورق

ما بهترین نکات خود را در این راهنما گردآوری کرده‌ایم تا به شما در درک فرآیندهای برش لیزر و ورق، نحوه آماده‌سازی فایل‌های خود، ملاحظات مهم طراحی برای بهینه‌سازی قطعات برای ساخت و اطلاعاتی در مورد خدمات برش لیزر اراک ارائه دهیم.

مروری بر برشکاری لیزر در اراک

برش لیزری یک لیزر پرقدرت را از طریق اپتیک به سمت برش مواد برای کاربردهای صنعتی هدایت می کند. برش لیزری نسبت به برش پلاسما هم دقیق تر و هم انرژی کمتری مصرف می کند. اما آستانه بالایی در ضخامت ماده برش داد می شود.

دستگاه برش لیزر نوعی دستگاه CNC است که از یک پرتو لیزر متمرکز نازک و پرقدرت برای برش مواد استفاده می کند. برش لیزری معمولاً برای جوشکاری با کیفیت و برش ورق فلزی صنعتی استفاده می شود.

اپتیک های متمرکز برش لیزری برای هدایت انرژی الکتریکی به یک پرتو نور با چگالی بالا و CNC برای مدیریت قطعه کار یا پرتو لیزر استفاده می شود. سپس مواد پردازش شده توسط برش لیزری ذوب شده، سوزانده شده، تبخیر می شود یا توسط یک جت اکسیژن یا نیتروژن دور می شود.

فرآیند برش لیزری مزایای متعددی نسبت به فرآیندهای برش مکانیکی سنتی یا ماشینکاری CNC دارد، از جمله تولید سریعتر، کاهش آلودگی قطعه کار و کاهش احتمال تاب برداشتن. برش لیزری قطعات برش لیزری تمیزی را تولید می کند و احتمال خطای اپراتور کمی دارد که آنها را برای نمونه سازی سریع عالی می کند.

خدمات برش لیزری در اراک یک راه حل مقرون به صرفه برای نیازهای ساخت ورق فلزی شما از جمله مواد، جزئیات و اندازه پروژه ارائه می دهد. از نمونه های اولیه سریع و کم حجم گرفته تا دوره های تولید با کیفیت بالا و حجم بالا و ایده آل برای این کار را دارد.

برشکاری لیزر فلزات در اراک، با دستگاه برش مخصوص انجام می‌شود. این دستگاه، برای برش ورق فلزی، لوله و میله‌ها که ممکن است از موادی مثل فولاد ضدزنگ گرفته تا آلومینیوم باشند، استفاده می‌شود. برای انتخاب بهترین دستگاه برش لیزری فلزی برای کار خود در اراک، باید کمی در مورد انواع لیزر این دستگاه و فلزاتی که برش می‌دهد، بدانید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام عملیات برشکاری فلزات خود در اراک، با ما تماس بگیرید.

برشکاری لیزر فلزات در اراک، با دستگاه برش مخصوص انجام می‌شود. این دستگاه، برای برش ورق فلزی، لوله و میله‌ها که ممکن است از موادی مثل فولاد ضدزنگ گرفته تا آلومینیوم باشند، استفاده می‌شود. برای انتخاب بهترین دستگاه برش لیزری فلزی برای کار خود در اراک، باید کمی در مورد انواع لیزر این دستگاه و فلزاتی که برش می‌دهد، بدانید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام عملیات برشکاری فلزات خود در اراک، با ما تماس بگیرید.

مزایای برش لیزر اراک در تولیدی صنعتی اسدی نیا

مجموعه ما با استفاده از جدیدترین برش های لیزری، قطعات بسیار دقیق و سریع را در 10 روز تولید می کند.

قطعات لیزر را می‌توان در صورت درخواست با پوشش‌ها، عملیات حرارتی و موارد دیگر پس‌فرآوری کرد.

بخش QA ما تضمین کیفیت قوی را انجام می دهد. تولیدی صنعتی اسدی نیا دارای گواهینامه ISO 9001 می باشد.

تولیدی اسدی نیا گزینه های مختلف تحمل را مطابق با ISO 2768 (استاندارد، خوب) و ISO 286 (درجات 8، 7، 6) ارائه می دهد.

مقالات مرتبط : مزایای برش لیزری ، برشکاری لیزری چیست و چه کاربردی دارد؟ ، برشکاری CNC ورق ، نگاهی به تاریخچه برشکاری لیزر فلزات ، انواع مختلف فرآیندهای برش فلزات ، برش لیزری چگونه کار می کند؟

خمکاری ورق

برشکاری لیزری فلزات و خدمات آن

برشکاری لیزری فلزات درحقیقت گونه‌ای از فناوری بوده که در آن از اشعه لیزر استفاده می‌شود. فرآیند این نوع دستگاه‌ها اینگونه است که با تمرکز اشعه لیزر روی نقطه‌ای خاص و با واردکردن نیروی زیادی، می‌تواند سخت‌ترین جسم‌ها مثل انواع فلزات را برش دهد.

هدف این مطلب آشناشدن شما با دستگاه برشکاری لیزر فلزات می‌باشد. پس از معرفی مختصر این دستگاه درباره کاربرد برش لیزر فلزات در صنایع بطور مختصر می‌پردازیم.

البته باید بدانید که تنها برش فلزات کاربرد این دستگاه نمی‌باشد. بلکه برش با‌کیفیت آن موجب محبوبیت این دستگاه در صنایع مختلف شده است. به همین علت امروزه این دستگاه کاربرد داشته و از آن در موارد مختلف مانند حکاکی و برش کاغذ و چوب و پارچه و انواع فلزات استفاده می‌گردد.

کاربرد گسترده دستگاه برشکاری لیزرفلزات موجب شد که از آن در صنایع گوناگونی اعم از صنایع نظامی، آزمایشگاهی، پزشکی، ساختمانی و… استفاده شود.

برشکاری لیزری فلزات
برشکاری لیزری فلزات

چگونگی عملکرد برش فلزات به صورت لیزری

عملکرد دستگاه برشکاری لیزر فلزات اینگونه است که وقتی طرحی به آن ارسال می‌کنید، دستگاه با استفاده از اشعه لیزر متمرکز و محدود شده‌ای که باریک است، روی متریال شما شروع به حکاکی و یا برش می‌کند.

پیش از ورود دستگاه برش لیزر به بازار، برش فلزات بطور دستی و سنتی و با بهره‌گیری از دستگاه‌های ساده مانند سمباده و فرز انجام می‌شد. ولی با ورود این دستگاه و کاربرد‌های آن به نسبت روش‌های سنتی، تقریبا تمام صنایع از این دستگاه بهره می‌گیرند.

از اصلی‌ترین کاربردهای برش لیزر فلزات این است که به تولیدکنندگان این اجازه را می‌دهد انواع طرح های خود را بر روی انواع فلزات با دقت و سرعت زیاد پیاده کنند.

مزایای برشکاری فلزات به صورت لیزری

همانطور که گفتیم، کاربردهای زیاد برش لیزری به نسبت برش سنتی موجب شد که در اکثر صنایع از آن استفاده گردد. در زیر به برخی از این کاربردها و مزایای برش لیزر فلزات خواهیم پرداخت.

 • با استفاده از برش لیزر فلزات دیگر به ماشین‌کاری مجدد بعد از برش احتیاجی نیست.
 • دستگاه‌های لیزری فلزات از سرعت بیشتری به نسبت روش‌های سنتی برخوردار هستند.
 • بعد از انجام برش لیزری دیگر سوختگی و خط و خش روی سطح فلزات ایجاد نمی‌گردد.
 • در برشکاری لیزر فلزات هیچ تماسی میان دستگاه و فلز موردنظر برقرار نمی‌گردد.
 • برش در دستگاه‌های لیزری بصورت کانونی بوده و از این جهت قطعات فلزی برش داده شده دارای تغییر دمای کمی قبل و بعد از برش هستند. این ویژگی به حفظ خواص مکانیکی و فیزیکی فلزات کمک شایانی می‌کند.
 • به دلیل اینکه دستگاه برش لیزری یک دستگاه کامپیوتری می‌باشد، لذا قادر است به کمک انواع ابزارها و نرم‌افزارها مانند اتوکد به راحتی روی فلزات انواع طرح‌ها را پیاده سازی کند.

کاربردها و مزایای این دستگاه تمام‌شدنی نیست. سرعت و ظرافت این دستگاه از ویژگی‌های بارز آن بشمار می‌رود. در ضمن در زمان کارکرد هیچگونه لرزش و صدایی هم ایجاد نمی‌کند.

برش فلزات به صورت لیزری چه کاربردهایی دارد؟

برشکاری لیزر فلزات امروزه به ابزارهای مفیدی برای ساخت و نمونه‌سازی تبدیل شده است. نمونه ای از این عملکردها که توسط گروه تولیدی صنعتی اسدی‌نیا به تولید می‌رسد، عبارتند از:

 • ساخت انواع نمای فلزی
 • طراحی و ساخت درب فلزی طرحدار به وسیله برش CNC
 • ساخت انواع سازه های فلزی صنعتی
 • ساخت انواع مختلف پنل‌های دکوراتیو
 • و…

مقالات مرتبط : مزایای برش لیزری ، برشکاری لیزری چیست و چه کاربردی دارد؟ ، برشکاری CNC ورق ، نگاهی به تاریخچه برشکاری لیزر فلزات ، انواع مختلف فرآیندهای برش فلزات ، برش لیزری چگونه کار می کند؟ ، برش لیزر اراک

برشکاری لیزر اراک-کارگاه تولیدی صنعتی اسدی نیا

برشکاری CNC ورق

برش ورق به صورت CNC

برشکاری CNC ورق تحت عنوان یکی از روش‌های مدرن در بازه 10 الی 25 میلی متری مورد کاربرد و استفاده قرار می‌گیرد.  در برش فلزات، لیزر از کیفیت و دقت بالایی برخوردار است.

همچنین بهره‌ گیری از این روش فوق العاده آسان بوده و حتی بدون اپراتور هم می‌توان کار برش را به سرانجام رساند.

برشکاری لیزر CNC دارای سرعت بسیار بالایی در ضخامت‌های پایین می‌باشد. ولیکن سرعت آن در ضخامت‌های بالاتر به شدت کاهش پیدا می‌کند. برای برشکاری CNC ورق فلزی از لیزرهای مختلفی بهره گرفت می‌شود.

برشکاری CNC ورق اراک-کارگاه تولیدی صنعتی اسدی نیا
برشکاری CNC ورق

مزایای برش ورق به صورت CNC

 • هیچ گونه سوختگی بر روی سطح کار و پلیسه پشت کار در برش لیزر دید نخواهد شد.
 • در برش به وسیله اشعه لیزر CNC ، چون که اشعه به صورت کانونی می‌تابد، قطعات پیش و پس از برش دچار تغییر دمای نامحسوس می‌شوند. بنابراین خواص فیزیکی و مکانیکی متریال مورد استفاده، حفظ می‌شود.
 • با دقت بسیار زیادی فلزات به برش می‌رسند که این دقت بالا بر اساس ضخامت قطعه دارای تفاوت خواهد بود.
 • در برشکاری CNC ورق شما احتیاجی به روش‌های سنتی ( پرسکاری و قالب سازی ) نخواهید داشت و قطعات پس از برش لیزر CNC، احتیاج به ماشین کاری دوباره ندارند.
 • به وجود آوردن هر گونه شکل دلخواه و پیچیده در قطعه مطابق با خواست مشتری بدون داشتن محدودیتی.
 • در تکنولوژی برش لیزر فلزات ، طرح‌های پیچیده و نقشه‌های دو بعدی و هر نقشه طراحی گردیده به وسیله ابزارهایی مانند اتوکد و … به آسانی قابلیت پیاده سازی دارند.
 • عدم سوختگی ناشی از برش ها
 • در برشکاری CNC ورق هیچ گونه فشار فیزیکی بر روی قطعه‌ای که برش می‌خورد، اعمال نمی‌گردد و در نتیجه شاهد له شدگی در لبه‌ها نخواهید بود.
 • ضایعات کم در متریال
 • ضمن توجه به توان زیاد منبع تولید کننده لیزر، دستگاه‌های لیزر برای برش لیزری قطعات سرعت بالایی دارند.
 • صافی سطح بالا
 • شیار و سوراخ های بسیار ریز تا 1 میلی متر به وجود می آورند.
 • عدم وجود تمرکز تنش
 • دقت بسیار زیاد در برش ها بدون به وجود آمدن پلیسه تا 0.1 میلیمتر

انواع برش CNC

برشکاری CNC ورق که به وسیله دستگاه‌های لیزر CNC انجام می‌گیرد، به 2 بخش برش لیزری فلزات و برش لیزری غیر فلزات تقسیم می‌گردد.

برش لیزر CNC غیر فلزات

می‌توان از این روش برای برش بسیاری از مواد غیرفلزی مثل پارچه، ام‌دی‌اف ، چرم مصنوعی و طبیعی، موادپلاستیکی و برخی لاستیک‌ها بهره گرفت. معمولا دستگاه‌های برش لیزری با لیزر CO2 کار می کنند. و از آن برای برش بیشتر مواد غیرفلزی بجز مواد کانی مانند شیشه و آینه و … می‌توان بهره گرفت.

برش لیزر CNC فلزات

برشکاری CNC ورق در مواردی دارای کاربرد است. که کاربر قصد داشته باشد فلزات با ضخامت کم را برش دهد. همین‌طور هنگامی که تلورانس موردنظر پایین باشد.

البته دستگاه‌های لیزری هستند. که می‌توانند تا چند سانت هم فولاد را برش دهند. ولیکن به علت هزینه خرید بالا و مصرف برق زیاد، بهره گیری از آن ها مرسوم نمی‌باشد.

به منظور بررسی و خرید و یا پرسیدن هرگونه سوال می‌توانید با کارشناسان گروه صنعتی اسدی‌نیا در ارتباط باشید.

مقالات مرتبط : مزایای برش لیزری ، برشکاری لیزری چیست و چه کاربردی دارد؟ ، برشکاری CNC ورق ، نگاهی به تاریخچه برشکاری لیزر فلزات ، انواع مختلف فرآیندهای برش فلزات ، برش لیزری چگونه کار می کند؟ ، برش لیزر اراک

برشکاری لیزری

برشکاری لیزری چیست و چه کاربردی دارد؟

برشکاری لیزری فناوری است که در آن اشعه لیزر با متمرکز شدن بر روی یک نقطه، نیروی بسیار قدرتمندی تولید کرده که باعث بریده شدن جسم مورد نظر با کیفیتی بسیار عالی می شود.همچنین از اشعه لیزر برای حکاکی بر روی پارچه، کاغذ، فلزات، چوب و… استفاده می شود. لیزر صنعتی در صنایع مختلفی مانند صنایع نظامی، ساختمانی، هوافضا، پزشکی، آزمایشگاهی و پژوهشی، ارتباطاتی، فیزیک، شیمی و… کاربرد دارد.

نحوه کار برشکاری لیزری

قطر پرتو کاتر لیزری معمولاً بین 0.1 تا 0.3 میلی متر و توانی بین 1 تا 3 کیلو وات است. این قدرت باید بسته به ماده برش داده شود. و ضخامت تنظیم شود. به عنوان مثال، برای برش مواد بازتابنده مانند آلومینیوم، ممکن است به توان لیزر تا 6 کیلو وات نیاز داشته باشید.

برشکاری لیزری برای فلزاتی مانند آلومینیوم و آلیاژهای مس ایده آل نیست، زیرا آن ها دارای خواص رسانایی گرما و انعکاس نور عالی هستند، به این معنی که به لیزرهای قدرتمند نیاز دارند.

در زیر برخی از اجزای اصلی دستگاه برشکاری لیزری آورده شده است:

تشدید کننده لیزر

پرتو لیزر از یک تشدیدگر لیزری ساطع می شود، یک لوله شیشه ای بدون هوا با دو آینه که روبروی یکدیگر قرار دارند. لوله با C02  و گازهای دیگر مانند هیدروژن، نیتروژن و هلیوم پر شد است. ترکیب این گازها توسط دیودها یا یک تخلیه الکتریکی فعال می شود که انرژی را به شکل نور ساطع می کند.

سر برش

نور با کمک چندین آینه که به طور استراتژیک برای اطمینان از رسیدن آن به سر برشکاری لیزری قرار گرفته اند، در جهات مختلف منعکس می شود. هنگامی که پرتو به سر برش رسید، از یک عدسی منحنی عبور کرده و بزرگ نمایی می  شود و روی یک نقطه متمرکز می شود. در داخل این سر برش است که لیزر به یک پرتو نازک و متمرکز تبدیل می شود که می تواند برش ایجاد کند. پرتو لیزر متمرکز قبل از برخورد به صفحه از یک نازل عبور می کند و گاز فشرده مانند نیتروژن یا اکسیژن نیز از طریق این نازل جریان می یابد.

برای مثال، اگر آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ را برش می دهید، پرتو لیزر قبل از اینکه نیتروژن با فشار بالا، فلز مذاب را از پوسته خارج کند، مواد را ذوب می کند. به طور معمول، سر برش به یک سیستم مکانیکی متصل می شود که توسط یک زنجیر یا تسمه هدایت می شود. که به آن اجازه می دهد تا حرکات دقیق را در یک منطقه محدود انجام دهد. نقطه کانونی لنز باید روی سطح ماده بریده تا لیزر یک برش واقعی ایجاد کند.

فاصله نازل

همیشه فاصله دقیق بین صفحه و نازل حفظ می شود. این فضا بسیار مهم است زیرا نقطه کانونی را تعیین می کند. معمولا کیفیت برش با تغییر نقطه کانونی تحت تاثیر قرار می گیرد. چندین متغیر دیگر مانند شدت و سرعت پرتو نیز می توانند بر کیفیت برش تأثیر بگذارند.

برشکاری لیزری

سه نوع اصلی لیزر

1. لیزرهای گازی  CO2

برش با استفاده از CO2 با تحریک الکتریکی انجام می شود. لیزر CO2 در مخلوطی از گاز مانند نیتروژن و هلیوم تولید می شود. لیزرهای CO2 طول موج 10.6 میلی متری ساطع می کنند. و لیزر CO2 انرژی کافی برای سوراخ کردن مواد ضخیم تر در مقایسه با لیزر فیبری با همان قدرت دارد.

این لیزرها همچنین هنگامی که برای برش مواد ضخیم تر استفاده می شوند، سطح صاف تری را ارائه می دهند. لیزرهای CO2 رایج ترین انواع برشکاری لیزری هستند. زیرا کارآمد و ارزان هستند و می توانند مواد مختلفی مانند شیشه، پلاستیک، فوم، چرم، محصولات مبتنی بر کاغذ، چوب و اکریلیک را برش دهند.

2. برشکاری لیزری کریستال

برش های لیزری کریستال پرتوهایی از nd:YVO (ایتریم ارتو وانادات با نئودیمیم دوپ شده) و nd:YAG (گارنت آلومینیوم ایتریوم دوپ شده با نئودیمیم) تولید می کنند. آن ها می توانند مواد ضخیم تر و قوی تر را برش دهند زیرا در مقایسه با لیزرهای CO2 طول موج کمتری دارند، به این معنی که شدت بیشتری دارند. اما از آنجایی که آن ها قدرت بالایی دارند. قطعات آنها به سرعت فرسود می شوند. این نوع لیزر موادی مانند پلاستیک، فلزات و برخی از انواع سرامیک را برش می دهند.

3. برشکاری لیزری فیبر

در این روش، برش با استفاده از فایبرگلاس انجام می شود. لیزرها قبل از اینکه از طریق فیبرهای ویژه تقویت شوند، از یک “لیزر بذری” منشا می گیرند. لیزرهای فیبر در دسته لیزرهای دیسکی و nd:YAG قرار دارند و از خانواده ای به نام لیزرهای حالت جامد هستند. در مقایسه با لیزرهای گازی، لیزرهای فیبر دارای قطعات متحرک نیستند. دو تا سه برابر در مصرف انرژی کارآمدتر هستند و می توانند مواد بازتابنده را بدون ترس از بازتاب های پشتی برش دهند. این لیزرها می توانند هم با مواد فلزی و هم با مواد غیرفلزی کار کنند.

اگرچه این روش تا حدودی شبیه به لیزرهای نئودیمیم است، ولی به نگهداری کمتری نیاز دارند. بنابراین، آن ها جایگزین ارزان تر و ماندگارتری برای لیزرهای کریستال هستند.

برشکاری لیزری

کاربردهای برشکاری لیزری

برش های لیزری به ابزارهای مفیدی برای نمونه سازی و ساخت تبدیل شداند. نمونه ای از آن ها که توسط گروه تولیدی صنعتی اسدی نیا تولید می شود عبارت است از:

ساخت انواع پنل های دکوراتیو

طراحی و ساخت درب فلزی طرحدار با برش cnc

ساخت انواع نمای فلزی

ساخت انواع سازه های فلزی صنعتی

و…

منبع : سایت خبری صمت

مقالات مرتبط : مزایای برش لیزری ، برشکاری لیزری چیست و چه کاربردی دارد؟ ، برشکاری CNC ورق ، نگاهی به تاریخچه برشکاری لیزر فلزات ، انواع مختلف فرآیندهای برش فلزات ، برش لیزری چگونه کار می کند؟ ، برش لیزر اراک

نگاهی به تاریخچه برش لیزری

نگاهی به تاریخچه برشکاری لیزر فلزات

همه ما وقتی کلمه “لیزر” را می شنویم، به اولین چیزی که فکر می کنیم، تصاویری از شمشیرهای نوری جنگ ستارگان و فیلم های علمی تخیلی است. ولی لیزرها امروزه در بسیاری از صنایع به عنوان بخشی از فرآیندهای تولید برای برش و حکاکی مواد استفاده قرار می گیرد. اگر چه برشکاری لیزر فلزات یک فناوری مدرن به نظر می رسد، اما تاریخچه این فناوری باعث شگفت زدگی شما خواهد شد. اولین لیزرها، ریشه در کار نظری انیشتین داشتند و قبل از تبدیل شدن به لیزرهایی با قدرت بالاتر که در بسیاری از صنایع امروزی استفاد می شوند، مسیری جذاب را پیمود است.

تاریخچه برشکاری
تاریخچه برش لیزر فلزات

برش لیزری چیست؟

این روش، تکنیکی است برای برش یا حکاکی مواد سخت از طریق سوزاندن، ذوب و یا تبخیر. این فناوری کاربردهای متعددی در صنایع مختلف دارد و می توان از آن برای سوراخ کردن یا برش اشکال فلز و سایر مواد استفاده کرد. برشکاری لیزری به عنوان یک تکنیک هنری برای حکاکی طرح های تزئینی بر روی سطوح نیز استفاده می شود. مزیت اصلی فناوری برش لیزری دقت بالای آن است که از طریق یک نازل برش لیزر برای دقت دقیق متمرکز می شود. در برش لیزری مدرن به طور کلی از فناوری CAD استفاد می شود که به هنرمندان و مهندسان این امکان را می دهد تا طرح های پیچیدهای را با لیزر صنعتی ایجاد کنند.

برش لیزری چگونه کار می کند؟

لیزر، با انرژی دادن به اتم ها در یک محیط جامد، مایع یا گاز عمل می کند. این فرآیند به یک پمپ انرژی نیاز دارد که می تواند یک جریان الکتریکی یا حتی به عنوان لیزر دوم باشد. همانطور که اتم های موجود در محیط انرژی جذب می کنند، شروع به انتشار نور می کنند. این نور با قرار دادن یک آینه در نقاطی انتهایی محیط متمرکز می شود و باعث ایجاد یک حفره نوری می شود. برشکاری لیزری با متمرکز کردن پرتو لیزر بر روی ورق فلز یا مواد سخت دیگر کار می کند. آینه ها، لنزها و گازهای فشرد مانند دی اکسید کربن به تکنسین ها این امکان را می دهند که فوکوس پرتو لیزر را از طریق یک نازل برش لیزر تنظیم کنند.

سپس پرتو باریک مواد را ذوب یا می سوزاند. که تکنسین می تواند با حرکت دادن مواد برش یا سر لیزر به ناحیه بعدی حرکت کند. فناوری CAD به سر لیزر اجازه می دهد تا به طور خودکار در سراسر ورق برش فلز یا مواد دیگر حرکت کند.

برشکاری فلزات چگونه کار می کند؟
برشکاری لیزری چگونه کار می کند؟

برش لیزری چگونه کار می کند؟

برش های لیزری با محیط لیزری آنها تعریف می شوند. لیزر حالت جامد از موادی مانند یاقوت یا شیشه برای ایجاد یک پرتو لیزر متمرکز استفاده می کند. برش لیزری گازی از گاز (معمولا CO2) استفاده می کند و لیزر مایع به یک محیط مایع نیاز دارد. رایج ترین انواع برش لیزری عبارتند از:

برشکاری لیزری گازی

فرآیند برشکاری لیزری گازی اغلب به عنوان برش لیزر CO2 شناخته می شود. یک برش لیزر CO2 یک پرتو لیزر را از طریق مخلوط CO2 شلیک می کند. این تکنیک معمولاً برای برش مواد غیر فلزی مانند چوب استفاده می شود.

برشکاری لیزر فلزات گازی
برش لیزر گازی

برشکاری لیزری کریستال

برشکاری لیزری کریستال می توانند مواد مختلفی از جمله سطوح فلزی و غیرفلزی را برش و حکاکی کنند. با این حال، آنها به خصوص با دوام نیستند و ساخت و اجرا گران هستند.

برشکاری لیزری کریستال
برش های لیزری کریستال

برشکاری لیزری فیبر

برشکاری لیزری فیبر جدیدترین دستگاه لیزری که اختراع شد. چنین ماشینی از یک محیط از فیبرهای نوری استفاده می کند. و هزینه ساخت آن کمتر از برش لیزری گازی یا کریستالی است. یکی دیگر از مزایای لیزرهای فیبر توان خروجی بالاتر آنهاست. این ابزار برش اقتصادی برای مواد مختلف فلزی و غیرفلزی مناسب است.

برشکاری لیزری فیبر
برشکاری لیزری فیبر

سخن آخر

در این مقاله، برای شما در مورد تاریخچه و انواع برشکاری لیزر فلزات گفتیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. در صورت وجود هرگونه سوال و مشاوره با ما در تماس باشید.

پانچ ورق فلزی

پانچ ورق فلزی چیست و چه کاربردی دارد؟

پانچ ورق فلزی یک فرآیند برش است که شامل اعمال نیروی برشی کافی به ورق فلز برای حذف مواد است. پانچ CNC می تواند برای ایجاد سوراخ های مختلف و برش اشکال و اندازه ها استفاده شود.

قالب دارای یک برش به شکل عملکرد مورد نظر است و در زیر ورق قرار می گیرد.

پانچ ها از طریق ورق فلز حرکت می کنند. در حالی که قالب ها در طرف دیگر قطعه فلزی به عنوان تکیه گاه عمل می کنند. از ترک نشدن فلز و ایجاد سوراخ های دقیق و بدون خطا اطمینان می دهند.

هنگامی که یک پانچ به قالب پانچ برخورد می کند، یک حلزون ضایعاتی از قطعه کار فلزی جدا می شود. قطعه کار فلزی با یک سوراخ در نتیجه این عمل سوراخ می شود.

ویژگی های فرآیند پانچ عبارتند از:

توانایی آن برای ایجاد حفره های مقرون به صرفه در نوار و ورق فلز در طول فرآیندهای تولید با حجم متوسط ​​و بالا.

قابلیت ایجاد آسان سوراخ در اشکال مختلف.

روش پانچ شامل فشار یک پانچ فولادی سخت به داخل و از طریق قطعه کار است. اندازه سوراخ در قطعه کار با قطر پانچ تعیین می شود.

پانچ ها از چه فولادی ساخته می شوند؟

فولاد سخت یا کاربید تنگستن اغلب برای ابزار پانچ ( پانچ و قالب) استفاده می شود.

یک قالب در طرف مقابل قطعه کار قرار دارد و با نگه داشتن مواد در سراسر محیط سوراخ به محلی سازی نیروهای برشی برای لبه صاف تر کمک می کند.

پانچ ورق فلزی

فرآیند پانچ ورق فلز

بازپخت فرآیندی است که شامل گرم کردن و سرد کردن آهسته فلز می شود و آن را نرم و انعطاف پذیر می کند. از سوی دیگر، کوئنچ به سرد شدن سریع فلز به منظور بهبود استحکام آن اشاره دارد.

تمپر کردن شامل حرارت دادن فلز تا دمای بسیار بالا، بین 400 تا 600 درجه سانتیگراد، و نگه داشتن آن تا زمانی که کربن پخش شود و بینیت یا پرلیت تولید کند، است.

یکی دیگر از روش های افزایش استحکام فلز، تقویت بارشی است که به عنوان سخت شدن سن نیز شناخته می شود. معتدل کردن یک ماده نیز ممکن است آن را قوی کند.

 فلز را می توان پس از گرم شدن به اشکال مختلف کشید. ورق های فلزی در اطراف لبه ها بسته می شوند و برای ایجاد فرم های مختلف، از جمله درهای خودرو، در هنگام کشش ایجاد می شوند.

خم شدن و انحنای ورق فلز امکان پذیر است. خمش فرآیند کشش ورق فلز با چرخش آن حول یک محور خنثی است.

ورق فلز ممکن است با استفاده از روش های مختلفی غیر از خمش و کشش تشکیل شود. به عنوان مثال، طراحی و ترسیم عمیق، فرآیندهای مهر زنی هستند که ورق فلزی مسطح را به انواع اشکال سه بعدی تبدیل می کنند.

برش ابعاد ورق را می توان برای برش فلز به اشکال مختلف نیز استفاده کرد. از طرف دیگر، منگنه ها ورق را سوراخ می کنند و اشکال دقیقی را از فلز حک می کنند.

برای از بین بردن هر گونه لکه یا لبه زبر، محصول را می توان سمباده زد یا خرد کرد. سپس فلز را می توان برای ظاهری درخشان جلا داد یا برای ظاهری مات آن را صاف کرد.

اقدامات اضافی، مانند پاشش حرارتی یا آبکاری، ممکن است برای تکمیل محصول استفاده شود.

ابزار پانچ ورق فلز

از ابزارهای خوشه ای می توان برای صرفه جویی در هزینه کار ورق فلزی با کاهش زمان پانچ CNC برای چندین سوراخ استفاده کرد. این ابزار می تواند شامل تعداد زیادی پانچ جداگانه باشد که امکان ایجاد هزاران سوراخ در دقیقه را فراهم می کند.

پانچ ورق فلزی

هنگامی که ویژگی های سوراخ شد مانند مناطق تهویه، مشبک های بلندگو، پانل های LED یا اتصالات نور ساخت می شوند، این ابزار CNC می تواند به ویژه مفید باشد.

نام قطعات، سطوح مشکل، نام مصرف کننده یا محصول ممکن است برای تشخیص بخش ها با تجهیزات حکاکی استفاده شود.

هنگام ساخت ورق های فلزی برای مشتری، معمول است که آنها بخواهند قطعه را در انبار یا در حال تولید خود قرار دهند. حکاکی CNC می تواند یک راه حل مفید برای شناسایی قطعات ورق فلزی باشد که سپس در زمینه برای قطعات یدکی و سرویس استفاده می شود.

در صورت نیاز به حجم زیادی از قطعات، می‌توان از مهر ابزار اختصاصی CNC استفاده کرد. اما اگر قطعات ورق‌های فلزی متنوعی وجود دارد و فقط حجم‌های کوچک تا متوسط ​​مورد نیاز است. حکاکی CNC روی Trumpf 3000R ما مؤثرترین راه‌حل است.

برای علامت گذاری سطح مواد، از یک قلم استفاده می کنیم که 1000 ثانیه در دقیقه می لرزد. هر گونه تنظیمات مربوط به جزئیات مورد نیاز مشتری در شماره قطعه آنها؛ سطح موضوع و غیره

هنگام استفاده از پرس پانچ CNC برای انجام این حکاکی، به سادگی بدون هیچ هزینه ای برای شما برنامه ریزی می شود.

عیوب متداول پانچ ورق فلز:

ظاهر ناهموار سطح: قالب مهر زنی ناموفق عمدتاً برای سطح ناهموار مقصر است.

خراش سطحی: در طی فرآیندهای موجودی مواد خام، تولید و حمل و نقل، قطعات تشکیل دهنده ورق فلزی می توانند با اشیاء اطراف برخورد کنند.

تغییر شکل: دو دلیل پشت این نقص وجود دارد. یکی جابجایی نامناسب، دیگری خاصیت ارتجاعی مواد تشکیل دهنده ورق فلز است.

ترک خوردن: علت اصلی ترک خوردن، کشش بیش از حد یا تمرکز استرس است.

دررفتگی: موقعیت های جوش نامرتب هستند که علت دررفتگی است. 

سوراخ های پیچ مسدود شد: سوراخ های پیچ به دلیل دررفتگی جوش مسدود می شوند.

پانچ ورق فلزی

چه مدت می توانید از قالب های خود استفاده کنید؟

ابزارهای پانچ معمولاً دارای عمر ابزار متوسط ​​400000 تا 600000 ضربه هستند. با این حال، تعدادی نکته وجود دارد که می تواند به شما کمک کند عمر قالب خود را افزایش دهید. به عنوان مثال، می توانید با استفاده از هوای فشرده و پارچه های تمیز برای از بین بردن کثیفی، روغن کاری و تمیز کردن را دقیق تر کنید.

لبه برش پانچ و قالب را به طور منظم بررسی کنید و در صورت لزوم تیز کنید. علاوه بر این، در فرآیند پانچ ورق فلز، استفاده از مواد صحیح و استحکام انرژی بسیار مهم است.

 • پانچ ورق فلزی چیست؟

پانچ ورق فلزی یک فرآیند برش است که شامل اعمال نیروی برشی کافی به ورق فلز برای حذف مواد است.

 • پانچ cnc چه کاربردی دارد؟

پانچ CNC می تواند برای ایجاد سوراخ های مختلف و برش اشکال و اندازه ها استفاده شود.

برش پلاسما چیست

برش پلاسما چیست و چه کاربردی دارد

در دنیای صنعت، روش های مختلف بسیاری برای برشکاری استفاده می شود. از برش با گیوتین گرفته تا CNC و راه های پیشرفته ی دیگر. هر یک از این روش ها کاربرد، مزایا و معایب خاص خود را دارند. یکی از بهترین این روش ها برش پلاسما است. در این مقاله سعی داریم تا متوجه شویم برش پلاسما چیست و چه کاربردی دارد. در ادامه با ما همراه باشید.

برش پلاسما چیست

برش پلاسما فرایندی است که در آن فولاد یا دیگر فلزات (گاهی اوقات بعضی مواد دیگر) با قطرهای مختلف به وسیلهٔ یک مشعل یا torch  بریده می شوند. در این نوع برش یک گاز نجیب ( یا بعضا هوای فشرده) با سرعتی بالا از نازل خارج شده و در همان لحظه یک قوس الکتریکی (Electrical ARC) بین گازی که از سر نازل خارج می شود با سطح برش ایجاد می شود. سپس گاز به حالت پلاسما می رود. پلاسما حرارت کافی برای برش فلز را دارا است. هوای فشرده به اندازه ای فشار دارد که فلز ذوب شده را از مسیر برش دور می کند.

برش پلاسما چیست
برش پلاسما، از مزایا تا معایب

برش دهنده های پلاسما بسیار سریع پیشرفت کردند. این روش برش تا حدودی کند و گران قیمت است بنابراین بیشتر به کاربردهایی که نیاز به تکرار الگوی برش (در کاربردهای تولید انبوه) است اختصاص یافته اند. مانند دیگر ماشین های ابزار از سال ۱۹۸۰ تکنولوژی CNC برای ماشین های برش پلاسما استفاده گردید و از این طریق انعطاف  پذیری بیشتری در برابر اشکال مختلف مورد تقاضا از طریق برنامه  نویسی CNC از خود نشان داد. ولی باز هم با وجود تکنولوژی CNC برش پلاسما محدود به برش طرح ها والگوها در صفحات و ورقه های تخت است و فقط دارای دو محور(X,Y) می باشد.

مزایای برش پلاسما نسبت به برش فلز با فلز عبارتند از:

1) نداشتن تراشه فلزی

2) برش دقیق

يونيزاسيون

اگر انرژي گرمايي بسيار زيادي به آب وارد کنیم، به بخار تبديل مي شود و حاصل آن دو گاز اکسيژن و هيدروژن خواهد بود. اگر انرژي بيشتري اعمال شود، ذاتاً خصوصيات دمايي و الکتريکي بخار تغيير می کند. به اين فرايند، يونيزاسيون می گویند. در آن، الکترون و يون هاي آزاد در ميان اتم هاي گاز بوجود می آید. پس از این اتفاق، گازي تبديل شده به پلاسما، رساناي الکتريسيته خواهد شد. زيرا الکترون هاي آزاد، براي انتقال جريان برق در دسترس خواهند بود.

اصول رسانايي فلزات، در مورد رسانايي پلاسما نيز صدق می کند. مثلاً هر گاه شدت جرياني که از يک مقطع عبور مي کند کاهش يابد، مقاومت افزايش خواهد يافت. براي دست یافتن به ولتاژ بالاتر، باید همين مقدار الکترون از مقطع عرضي عبور کند و دماي فلز افزايش يابد. براي توليد گاز به همين مقدار پلاسما نياز داریم. اگر مقطع عرضي را کم کنیم گاز پلاسماي داغ  تري خواهیم داشت.

برش پلاسما چیست
يونيزاسيون

نحوه کار عملکرد دستگاه برش پلاسما چیست

در دستگاه برش پلاسما مدل hf هوا بوسیله ی جرقه ای با ولتاژ بالا در ابتدای مشعل یونیزه می گردد و قوس الکتریکی شروع می گردد. این روش برای کنترل عددی cnc استفاده می شود که در زمان استارت نیازی به تماس قطعه کار و تورچ نیست.اما در دستگاه های برش پـلاسمای پیشرفته تر برای اینکه بتوانیم ارتفاع مشعل را تنظیم کنیم باید قبل از شروع کار نوک تورچ به قطعه کار تماس داشته باشد و سپس یک گپ بوجود بیاید. منظور از گپ همان فاصله میباشد.

در این دستگاه های برش cnc پلاسما به مجرد اینکه نوک مشعل با قطعه کار تماس گرفت بلافاصله یک فاصله ایجاد می گردد. قسمتی که مسئول کنترل جرقه است از نزدیکی دو سیستم برای تولید پلاسما استفاده می کند. برای جرقه زنی از یک مدار الکترونیکی با ولتاژ بالا و جریان پایین استفاده می شود تا در یک زمان جرقه ای را داخل تورچ کند و کمی گاز پلاسما بوجود آورد. قوس ایجاد شد قوس هادی نام دارد. این قوس راهی تا ابتدای مشعل بوجود می آورد و تا ابتدای قطعه کار نزدیک می شود. تا جایی که به قوس اصلی پـلاسما برسد.

دستگاه برش پـلاسما برای شروع قوس از چه متدهایی استفاده می کند

 • بوسیله قرار دادن مشعلی روی قطعه کار یک قوس ایجاد می شود و تماس به وجود می آید.
 • با استفاده از مدار ولتاژ بالا که فرکانس بالایی دارد و ایجاد کردن قوس الکتریکی

روش دوم احتمال خطر برق گرفتگی بالایی دارد. این روش ممکن است منجر به ایجاد تشعشعات فرکانس های رادیویی شود. دستگاه های برش پـلاسما معمولاً با سخت افزار cnc کنار یکدیگر کار می کنند. به همین دلیل برای کنترل نویز ها و جلوگیری از آسیب دیدن دستگاه برش پـلاسما باید از وسایلی استفاده کرد که قوس هادی را ایجاد کنند. این وسایل را در مکانی دورتر از سیستم های الکترونیکی نگهداری می کنند و به آن مجموعه کنترل پـلاسما می گویند.

ضخامت برش پلاسما

برش پلاسما معمولاً برای ضخامت های دو میلیمتر و بیشتر توصیه می گردد. در  هر برش دهنده پلاسمایی دو عدد برای برش وجود دارد. عدد اول، کات نامید می شود. کانت ضخامت برشی است که با شروع از لبه ورق می توان برش زد. عدد دوم که پیرس نام دارد. این عدد ضخامت برشی است که با شروع برش از وسط ورق می توان برش داد. به عنوان مثال در یک مدل پلاسما عدد کات ۴۰ میلیمتر است اما عدد پیرس ۱۰ میلیمتر می باشد. برش دهنده های پلاسمایی ساخته شده اند که می توانند ضخامت های بالایی در حدود ده سانتیمتر را هم برش دهند. اما درعمل برش دهنده پلاسما با ضخامت بالاتر از پنج سانتیمتر صرفه اقتصادی ندارد.

برش پلاسما چیست
دستگاه برش پـلاسما برای شروع قوس از چه متدهایی استفاده می کند

برش هواگاز بهتر است یا برش پـلاسما

هر دو روش برش هواگاز و پـلاسما جهت برش فلزات استفاده می شوند. ولی نسبت به یکدیگر مزایا و معایبی هم دارند. مزایا و معایبی که هر یک را برای کاربردهای خاصی مناسب می سازد.

برش هوا گاز

این روش، روشی بی نظیر جهت کار بر روی آهن می باشد.شاید باور پذیر نباشد که با این روش می توان شمش فولادی با ضخامت ۲.۵ متر!!! را برش داد. اما باور کنید. نه به صورت آزمایشی، بلکه این اتفاقی است که هر روز در کارخانه های فولاد صورت می گیرد. کیفیت سطح برش هوا عمود و تقریباً صاف است. برای سیستم هوا گاز به سرمایه اولیه زیادی نیاز ندارید. در واقع (شلینگها، مشعل، شیربرقی ها و لوله ها) اجزا تشکیل دهنده آن هستند. تعمیر و نگهداری این قطعات برای هرکس با اندک اطلاعات فنی کاری ساده است. یادگیری و تنطیم آن برای افراد غیر ماهر نیز آسان است.

برش پلاسما چیست؟

برش پلاسما فرایند برش با قوس الکتریکی است. این برش سرعتی بسیار بالاتر از هوا گاز دارد (بین ۵ تا ۱۰ برابر!!) پلاسماهایی ساخته شده اند که تا ۱۷۰ میلیمتر استیل را می برند. برش هر گونه فلزی با پلاسما وجود دارد (بر خلاف هوا که تنها اهن را می برد). این روش دقت بالاتری نسبت به هوا گاز دارد. همچنین گپ برش کمتر خواهد بود.

کاربرد

برش پلاسما روی هر نوع فلز رسانا، فولاد نرم، آلومینیوم، استنلس استیل… انجام می شود. اما این تکنولوژی برای فولاد ایده  آل است. در مورد فلزات غیر آهنی حداکثر عمق برش یک اینچ می  باشد.

برش پلاسما چیست
بهترین روش برش در صنعت

نکات ضروری در کار با برش پلاسما چیست

 • گاز تولیدی از پلاسما بسیار سمی است. لذا خارج کردن این گاز به روشی بهینه بسیار ضروری است. یکی از بهترین روش ها استفاده از میزهای مکنده دود است.این میزها به چند قسمت تقسیم می شوند و دستگاه در هر قسمت که کار کند دریچه های آن قسمت باز می شود و دود با استفاده از فن های مکنده خارج می گردد. روش دیگر استفاده از یک هود در بالای دستگاه یا بالای تورچ برش می باشد. همچنین حتماً می بایست از عینک محافظ چشم استفاده گردد.
 • در برش پلاسما بخصوص در ضخامت های بالا انتهای پایین برش هلالی می گردد.
 • برش پلاسما بسیار آلود است. (به دلیل ایجاد بخارات فلز و گاز ازت)
 • برای خرید دستگاه هایی که ضخامت های بالا را می برند سرمایه اولیه بسیار بالایی نیاز است.
 • نیاز به تعمیرات و نگهداری بالایی دارد.
 • ایجاد امواج زیر صوت که برای انسان خطرناک است.

سخن آخر

در دنیای صنعت همواره بکارگیری بهترین و بروز ترین روش های کار، یکی از عوامل مهم برای رقابت با سایر افراد است. یکی از تکنولوژی های پر کاربرد در صنعت، برش پلاسما است. در این مقاله با یکدیگر بررسی کردیم که برش پلاسما چیست و چه کاربردی دارد. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. سوالات خود را در نظرات با ما در میان بگذارید.

برشکاری هوا گاز چیست؟

برشکاری هواگاز چیست؟

هوا برش و یا همان برشکاری هوا گاز و جوش اکسیژن، سوخت گاز از روش هایی مرسوم و نسبتا ارزان قیمتی می باشد. که در آن سوخت یعنی همان گاز به همراه اکسیژن برای عملیات جوش و یا برش انواع فلزات مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع از این روش هم برای برشکاری و هم برای جوشکاری استفاده می شود.

برشکاری هوا گاز
برشکاری هوا گاز و اولین استفاده

اولین بار آقایان Edmond Fouché و Charles Picard در سال ۱۹۰۳ از این روش برای جوش استفاده کردند. این مهندسین فرانسوی از اکسیژن خالص به جای هوا برای ذوب قسمتی از فولاد استفاده کردند. شعله‌ حاصل از این عمل، دمایی در حدود ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ درجه‌ سانتی گراد ایجاد می‌ کند.

البته این روش قدیمی است و امروزه کمتر به کار می ‌رود. در حال حاضر از این روش برای جوش لوله ها، استفاده جهت تعمیرات و ساخت کارهای هنری استفاده می‌ شود.

برای برشکاری هوا گاز از یک مشعل برش جهت پاشش یک گاز ( استیلن) به محل برش و ایجاد حرارت در فلز تا دمای برافروختگی استفاده شد و سپس یک جریان اکسیژن به روی فلز دمیده می‌ شود. و فلز در این اکسیژن سوخته و اکسید شده و سپس فلز به صورت گل اکسید شده به بیرون از محل برش جاری می‌ شود.

استفاده از برشکاری هوا گاز
موارد استفاده از برشکاری هوا گاز

فرآیند برشکاری هوا گاز

در برشکاری هوا گاز از گاز اکسیژن و استیلن استفاده می گردد. اکسیژن دمیده شده با فلز داغ واکنش می ‌دهد. و تشکیل اکسید داد و تولید گرما و حرارت می‌ نماید. گرمای تولید شده باعث پیوسته شدن عمل برش در قطعه ‌کاری می‌ شود. در نتیجه شعله مشعل فقط آغاز برش را ایجاد می‌ کند و دمای مورد نیاز در طی فرآیند تامین می‌ شود. نقطه ذوب اکسید آهن تقریبا برابر با نصف مقدار نقطه ذوب آهن است. زمانی که آهن شروع به اشتعال می ‌کند، بلافاصله به اکسید آهن مایع تبدیل می ‌شود و به تدریج به خارج از ناحیه برش جریان پیدا می کند. اما مقداری از اکسید آهن بر روی قطعه کار باقی می ماند و تبدیل به گل (خاکستر) سخت روی کار می شود که با ضربه آرام یا سوهان کاری قابل جدا شدن از قطعه است.

برشکاری هوا گاز و برش فلزات
برشکاری هوا گاز و برش فلزات

از این نوع برش مانند روش برش پلاسما در دستگاه های برش cnc نیز می توان استفاده نمود. از مزایا این روش به قابلیت برش با ضخامت های نسبتا بالا می توان اشاره کرد. یکی دیگر از مزیت های این روش، قابلیت برش بر روی تمام فلزات است. در حالی که در روش برشکاری پلاسما فقط می توان فلزات رسانا بخصوص فولاد را برش داد. همچنین می توان لبه های برش دقیق تری را داشت.

برشکاری لیزر اراک

انواع مختلف فرآیندهای برش فلزات

انواع مختلف فرآیندهای برش فلزات وجود دارند. فناوری برش فلز، اشکال و اندازه های مختلف را برای استفاده های متعدد فلزات آسان کرده است. هر نتیجه ای در مقایسه با نوآوری های گذشته نرم تر و محکم تر از قبل است. با این فرآیندهای برش می توانید محصولات فلزی را به سرعت و کارآمد دریافت کنید. بیایید نگاهی گذرا به فرآیندهای مختلفی که با آن ها روبرو خواهید شد بیاندازیم.

برش لیزری

بسیاری از شرکت ها به نتایج دقیق و تمیز نیاز دارند . روش‌های مرسوم زیادی وجود دارد، اما هیچ‌یک از آن‌ها نتیجه‌ای مشابه با برش لیزری ندارند. پرتو لیزر قدرتمندتر برای بسیاری از کاربردها و اشکالی که نمی توانید از روش های دیگر بدست آورید استفاده می شود. حتی برش های لیزری کوچک برای مصارف خانگی برای علاقمندان در دسترس است. بسیاری از صنایع، حتی سرگرمی، وسایل، پزشکی و غیره از این ماشین های بزرگ و دقیق به عنوان راهی مقرون به صرفه برای تولید سریع محصولات استفاده می کنند.

برش لیزری یک روش کاملاً محبوب از انواع برش فلزات است که سریع و دقیق است. در واقع از لیزر برای اهداف زیادی استفاده می شود. برش لیزر را می توان برای صفحات فولادی ملایم، فولاد ضد زنگ و آلومینیوم استفاده کرد. اگر نیاز به تولید یک محصول دقیق و تمیز دارید. استفاده از برش لیزری امکان ایجاد اشکال مختلف پیچیده را فراهم می کند که معمولاً با روش های برش فلز معمولی نمی توانید به دست آورید. برش لیزری از یک پرتو نور بسیار متمرکز استفاده می کند که می تواند سطوح بالایی از گرما را تولید کند. برشکاری لیزری را می توان با برنامه های کامپیوتری برای ایجاد طرح های مختلف با پرداخت بسیار منظم استفاده کرد. برش لیزری به دلیل نتایج پیچیده ای که ایجاد می کند، به طور گسترده در کارهای صنایع دستی استفاده می شود.

برش فلزات به روش اکسی سوخت یا برش شعله

برشکاری شعله ای برش اکسیژن است که امکان برش مواد را توسط شعله گاز اکسیژن فراهم می کند. تکنیک برش اکسی سوخت برای جداسازی و شکل دادن به اجزای فولادی استفاده می شود . فرآیند برش با سوخت اکسی از یک مشعل استفاده می کند که به شعله گاز اکسی سوخت اجازه می دهد تا به مقدار متمرکز عبور کند. یک حلقه بیرونی از جت ها با پیش گرم کردن سطح کمک می کند. سپس جریان اکسیژن به ناحیه ای که باید قطع شود هدایت می شود. واکنشی رخ می دهد که باعث اکسید شدن سریع فولاد می شود و با فشار گاز ماده حذف می شود.این روش کارآمد است و می توان آن را هم به صورت دستی و هم به صورت کامپیوتری انجام داد.

برش واترجت

انواع برش فلزات
برش واترجت

همه فلزات را نمی توان با حرارت زیاد استفاده کرد. اگر حرارت خیلی زیاد باشد، می توانید شکل و خود مواد را به خطر بیندازید. فلزات حساس به روشی نیاز دارند که با حرارت به سطح آسیب نرساند. برش واترجت روش عالی برای آن است. برش واترجت تأثیر طبیعت بر فلز را با سرعت بسیار بالاتری تقلید می کند. این فلز از طریق فناوری جت آب فرسایش می یابد و به راحتی امکان برش فلز را فراهم می کند.

برش فلزات با واترجت هم برای مواد نرم و هم برای مواد سخت قابل استفاده است. فشار بالای جریان آب می تواند فلز را به راحتی برش دهد. اگر قدرت یک واشر برقی و یک کاتر واترجت را مقایسه کنید، میزان قدرتی که دریافت می کنید 30 برابر بیشتر از یک واشر برقی است. مواد مختلف را می توان به طور همزمان با ضخامت حداکثر 4 اینچ برش داد. برای کاهش آشفتگی، روش برش واترجت را می توان در زیر آب انجام داد. انجام این کار در زیر آب باعث کاهش پاشش در محل کار نیز می شود. هنگام استفاده از واترجت محتاط باشید زیرا این فناوری بسیار قدرتمند است.

برش پلاسما یکی دیگر از انواع برش فلزات

روش دیگری که اخیرا برای برش فلزات توسعه یافته است، روش برشکاری پلاسما است. از یک قوس الکتریکی استفاده می کند که از گازی که از یک دهانه منقبض بیرون می ریزد می گذرد. گازهای مورد استفاده در برش پلاسما می تواند هوا، نیتروژن، اکسیژن و آرگون باشد. هنگامی که با الکتریسیته ترکیب می شود، پلاسما ایجاد می شود.

مشعل های برش پلاسما شامل استفاده از یک نازل مسی برای منقبض کردن جریانی از گاز است که می تواند مواد را برش دهد. همچنین می تواند شامل استفاده از اکسیژن و گاز بی اثر در سرعت های بالا باشد. در ترکیب با الکتریسیته، یک جریان پلاسمای داغ ایجاد می‌شود تا فلز را ذوب کرده و فلز مذاب را به همان سرعت از بین ببرد. نتیجه مشابه برش لیزری است زیرا به همان اندازه تمیز و موثر است. با این حال، باید توجه داشته باشید که در مقایسه با استفاده از برش لیزری، نتایج دقیقی به شما نمی دهد. برای دقیق ترین نتیجه از برش لیزری استفاده کنید.

انواع برش فلزات
برشکاری فلزات

نتیجه گیری

انواع برش فلزات برای بسیاری از صنایع ضروری است . این به تولید کنندگان اجازه می دهد تا محصولات مختلف فولادی و فلزی را برای اهداف تولید انبوه و غیره ایجاد کنند. بدون برش فلز کارآمد، محصولات جدید از نظر شکل صاف و دقیق نخواهند بود. بسیار بهتر است که یک سیستم کارآمد داشته باشید که متناسب با نیازهای تولید و برش فلز شما باشد. نمونه‌های بالا برخی از جدیدترین اشکال برش فلز هستند، اما موارد دیگر نیز وجود دارد. بسته به آنچه شما نیاز دارید، برخی از روش ها ممکن است برای شما بهتر از بقیه کار کنند.