نگاهی به تاریخچه برش لیزری

نگاهی به تاریخچه برشکاری لیزر فلزات

 • همه ما وقتی کلمه “لیزر” را می شنویم، به اولین چیزی که فکر می کنیم، تصاویری از شمشیرهای نوری جنگ ستارگان و فیلم های علمی تخیلی است. ولی لیزرها امروزه در بسیاری از صنایع به عنوان بخشی از فرآیندهای تولید برای برش و حکاکی مواد استفاده قرار می گیرد. اگر چه برشکاری لیزر فلزات یک فناوری مدرن به نظر می رسد، اما تاریخچه این فناوری باعث شگفت زدگی شما خواهد شد. اولین لیزرها، ریشه در کار نظری انیشتین داشتند و قبل از تبدیل شدن به لیزرهایی با قدرت بالاتر که در بسیاری از صنایع امروزی استفاد می شوند، مسیری جذاب را پیمود است.

  تاریخچه برشکاری
  تاریخچه برش لیزر فلزات

  برش لیزری چیست؟

  این روش، تکنیکی است برای برش یا حکاکی مواد سخت از طریق سوزاندن، ذوب و یا تبخیر. این فناوری کاربردهای متعددی در صنایع مختلف دارد و می توان از آن برای سوراخ کردن یا برش اشکال فلز و سایر مواد استفاده کرد. برشکاری لیزری به عنوان یک تکنیک هنری برای حکاکی طرح های تزئینی بر روی سطوح نیز استفاده می شود. مزیت اصلی فناوری برش لیزری دقت بالای آن است که از طریق یک نازل برش لیزر برای دقت دقیق متمرکز می شود. در برش لیزری مدرن به طور کلی از فناوری CAD استفاد می شود که به هنرمندان و مهندسان این امکان را می دهد تا طرح های پیچیدهای را با لیزر صنعتی ایجاد کنند.

  برش لیزری چگونه کار می کند؟

  لیزر، با انرژی دادن به اتم ها در یک محیط جامد، مایع یا گاز عمل می کند. این فرآیند به یک پمپ انرژی نیاز دارد که می تواند یک جریان الکتریکی یا حتی به عنوان لیزر دوم باشد. همانطور که اتم های موجود در محیط انرژی جذب می کنند، شروع به انتشار نور می کنند. این نور با قرار دادن یک آینه در نقاطی انتهایی محیط متمرکز می شود و باعث ایجاد یک حفره نوری می شود. برشکاری لیزری با متمرکز کردن پرتو لیزر بر روی ورق فلز یا مواد سخت دیگر کار می کند. آینه ها، لنزها و گازهای فشرد مانند دی اکسید کربن به تکنسین ها این امکان را می دهند که فوکوس پرتو لیزر را از طریق یک نازل برش لیزر تنظیم کنند.

  سپس پرتو باریک مواد را ذوب یا می سوزاند. که تکنسین می تواند با حرکت دادن مواد برش یا سر لیزر به ناحیه بعدی حرکت کند. فناوری CAD به سر لیزر اجازه می دهد تا به طور خودکار در سراسر ورق برش فلز یا مواد دیگر حرکت کند.

  برشکاری فلزات چگونه کار می کند؟
  برشکاری لیزری چگونه کار می کند؟

  برش لیزری چگونه کار می کند؟

  برش های لیزری با محیط لیزری آنها تعریف می شوند. لیزر حالت جامد از موادی مانند یاقوت یا شیشه برای ایجاد یک پرتو لیزر متمرکز استفاده می کند. برش لیزری گازی از گاز (معمولا CO2) استفاده می کند و لیزر مایع به یک محیط مایع نیاز دارد. رایج ترین انواع برش لیزری عبارتند از:

  برشکاری لیزری گازی

  فرآیند برشکاری لیزری گازی اغلب به عنوان برش لیزر CO2 شناخته می شود. یک برش لیزر CO2 یک پرتو لیزر را از طریق مخلوط CO2 شلیک می کند. این تکنیک معمولاً برای برش مواد غیر فلزی مانند چوب استفاده می شود.

  برشکاری لیزر فلزات گازی
  برش لیزر گازی

  برشکاری لیزری کریستال

  برشکاری لیزری کریستال می توانند مواد مختلفی از جمله سطوح فلزی و غیرفلزی را برش و حکاکی کنند. با این حال، آنها به خصوص با دوام نیستند و ساخت و اجرا گران هستند.

  برشکاری لیزری کریستال
  برش های لیزری کریستال

  برشکاری لیزری فیبر

  برشکاری لیزری فیبر جدیدترین دستگاه لیزری که اختراع شد. چنین ماشینی از یک محیط از فیبرهای نوری استفاده می کند. و هزینه ساخت آن کمتر از برش لیزری گازی یا کریستالی است. یکی دیگر از مزایای لیزرهای فیبر توان خروجی بالاتر آنهاست. این ابزار برش اقتصادی برای مواد مختلف فلزی و غیرفلزی مناسب است.

  برشکاری لیزری فیبر
  برشکاری لیزری فیبر

  سخن آخر

  در این مقاله، برای شما در مورد تاریخچه و انواع برشکاری لیزر فلزات گفتیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. در صورت وجود هرگونه سوال و مشاوره با ما در تماس باشید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *