رول کاری ورق

رول ورق چیست ؟ چه کاربردی دارد ؟

 • ورق فلزی، یکی از اجناس پر استفاده است که در انواع مختلفی تولید می شود. این محصول، از شمش های فولادی تولید که با انجام عملیات فرم دهی و رول کاری در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. اما عملیات رول کاری ورق چیست؟ به چه صورت انجام می شود؟

  تعریف رول کاری ورق

  رول کاری ورق
  رول کاری ورق چیست

  رولکاری ورق یا شکل دهی ورق، زمانی مورد استفاده قرار میگیرد  که بخواهیم محصولی از شکلی به شکل دیگر در بیاید. به عبارت دیگر، رول کاری به معنای شکل دهی به ورق است.

  توضیح علمی رول فرمینگ به این صورت بیان می شود: شکل دهی به نوارهای ورق فلزی که از نظر طولی در یک راستا قرار دارند و موازی با خطوط خمش هستند.

  رولکاری ورق ها توسط دستگاه رول کاری به این صورت است که طی این فعالیت، ورق های فلزی روی شافت های دستگاه جای گذاری می شوند که توسط یاتاقان مهار شدهاند و سپس با توجه به نوع قالب و روش مورد نظر، ورق ها به فرم دلخواه در می آیند.

  رول کاری از روش های جدید و مناسبی است که می توان به کمک آن، فرم های مختلفی به ورق داد.

  تعریف بین المللی رولکاری

  رول به معنای شکل دهی ورق به نوار فولادی، موازی با خطوط خمش است که به  واسطه ی چندین جفت نورد کانتورشده اجرا می شود.

  فرآیند رولکاری ورق

  فرمینگ ورق، همان فرم دهی به ورق و تبدیل کردن آن به مقاطعی مانند قوطی پروفیل، لوله و … است. در حال انجام این فرآیند، ضخامت ورق ثابت است  و در ادامه، با دمای معینی صورت می پذیرد. محصولات ساخته شده  در این روش، معمولاً دارای انحنا هستند و با زاویه ی خطوط خمش 90 درجه انجام می شود. همان طور که گفتیم، پس از این فرآیند، ضخامت ورق به همان صورت باقی می ماند؛ اما در قسمت های منحنی، معمولاً ضخامت کمتر است.

  دستگاه رول کاری ورق، دارای غلتک هایی است که در صورت نیاز، ضخامت ورق را کم می کنند. دمای محیط در روند انجام کار، تغییری ایجاد نمی کند؛ اما برای جلوگیری از ترک خوردن رنگ خطوط خمشی ایجاد شده، پیش از آن که روی رول کاری قرار بگیرد، آن را حرارت می دهند.

  همچنین، دمای این عملیات برای ورق های لحیم کاری، آنیل شد و یا بریزینگ باید افزایش پیدا کند.

  رول کاری ورق
  کاربرد رولکاری ورق

  مزایای فرآیند رولکاری

  رول کاری انواع مختلف ورق

  دقت، کیفیت و قوام

  بدون محدودیت برای تولید در هر اندازه

  حجم بالا با هزینه ی کمتر

  انواع فرمینگ ورق

  رول کاری ورق به دو نوع تقسیم می شود:

  رولکاری گرم (ورق ضخیم)

  رولکاری سرد (ورق با ضخامت کم)

  رول کاری گرم چیست؟

  رولکاری گرم مناسب برای  ورق هایی با ضخامت بالا است. طی این فرآیند، دمای ورق را بالا می‎ برند تا بتوانند آن را به شکل مورد نظر درآورند. محصولات تولیدی در نورد گرم نسبت به نورد سرد، طرفدار کمتری دارد. از محصولات تولید شده توسط نورد گرم، می توان به تیرآهن، نبشی، یا ورق های ضخیم فرم داده شده مانند پلیت، اشاره کرد.

  رول کاری سرد چیست؟

  رولکاری ورق به صورت سرد، روشی است که در آن، دمای ورق های فلزی را زیاد بالا نمی‎ برند. و به دلیل ضخامت کم ورق ها، عملیات فرم دهی با سهولت و سرعت بیشتری انجام می شود.

  اگر در این مطلب به پاسخ پرسش خود نرسیده‌اید، با کارشناسان تولیدی صنعتی اسدی‌نیا در ارتباط باشید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای
  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *